Ulf Lundells bibliotek

Ulf Lundells bibliotek

”Hur ska jag kunna läsa alla böcker jag har här?” skriver Ulf Lundell i sitt dagboksverk Vardagar. Precis som alla andra läsande människor vet han att den tid vi har aldrig kommer att räcka till alla de böcker vi skulle vilja gå in i.

Ändå läser Lundell väldigt mycket, och de litterära referenserna i Vardagar är många. Filosofi och kulturhistoria, romaner, poesi och pjäser. Här är listan för er som vill ha en genväg in i Ulf Lundells bibliotek och bildningsvärld.

  • Existentialisterna: en historia om frihet, varat och aprikoscocktails av Sarah Bakewell. Kulturhistoria med Jean-Paul Sartre och Simone de Beauvoir i centrum. På svenska 2017.
  • Begreppet ångest av Søren Kierkegaard. Den danske filosofen analyserar ångest som drivkraft i människan. Gavs ut första gången 1844.
  • Äcklet av Jean-Paul Sartre. Brevroman från 1938 och ett av Sartres mest kända verk.
  • Var hemlig och gläds. Vandringar i William Butler Yeats poetiska världar Carl-Johan Malmberg skriver om den irländske poeten William Butler Yeats och hans verk. Gavs ut 2017.
  • Jack & gänget: om beatrörelsen i USA av Gunnar Balgård 2016.
  • Tyst hav – jakten på den sista matfisken av Isabella Lövin från 2007. Titeln anspelar på Rachel Carsons bok om miljögifter, Tyst vår, från 1962.
  • Outsidern av den engelska författaren Colin Wilson från 1956.
  • 1984 av George Orwell som gavs ut första gången 1949. Klassisk dystopi om övervakningssamhället.
  • Sanning är ett udda tal Roman av den irländske författaren Flann O’Brien från 1939.
  • Stenbockens vändkrets av den amerikanske författaren Henry Miller. På svenska första gången 1956.
  • Vi kommer att leva igen Diktantologi med indianska myter, dikter och visioner i urval och översättning av Gösta Friberg. 1977 använde proggrupperna Nationalteatern och Nynningen samma titel till ett album och en föreställning för att uppmärksamma 200 års folkmord och förtryck av den nordamerikanska ursprungsbefolkningen.
  • Månen i brunnens botten från 1995. Lars Vargö tolkar japansk lyrik.
  • Röda rummet Roman av August Strindberg från 1879.
  • Schopenhauer av Gunnar Fredriksson från 1996.
  • Idéer till en ren fenomenologi och fenomenologisk filosofi Den tyska filosofen Edmund Husserls viktigaste verk från 1913.
  • Sällskapet Fyra kortromaner av danska författaren Christina Hesselholdt utgivna mellan 2008 och 2014.
  • Hur det är Roman av irländsk-franske författaren Samuel Beckett. På svenska 1961.
  • Krokodilen som bjöd på te Essäer och artiklar av Torsten Ekbom. Utgiven 2013.
  • Beat! Poesi och prosa från beatgenerationen Texter presenterade och tolkade till svenska av Per Planhammar m.fl. Från 2005.
  • Vara och tid av tyske filosofen Martin Heidegger. Gavs ut första gången 1927.
  • Filosofins ättestupa: om västerländska filosofers misstro mot språket av Carl-Göran Ekerwald 2002.
  • On the road Amerikanske författaren Jack Kerouacs mest kända roman från 1957. Till svenska har titeln översatts till både På drift och På väg.
  • Ännu ett liv av Theodor Kallifatides från 2017.
  • Stickspår – Åtta skäl varför Bob Dylan borde tilldelas nobelpriset i litteratur av Ola Holmgren 2016.
  • Min oskuld och Pearl Harbor av den amerikanske författaren Charles Bukowski. Från 1982.
  • Dramatik I och II av Per Olov Enquist.
  • Doften av en man Roman av Agneta Pleijel från 2017.
  • Den ensamma staden: om konst, ensamhet och överlevnad av den engelska författaren Olivia Laing. På svenska 2017.
  • Noveller av norska författaren Kjell Askildsen. På svenska 2017.
  • Fadren Drama av August Strindberg från 1887.
  • Bödeln Roman av Pär Lagerkvist från 1933.
  • Retrotopia Sociologen Zygmunt Baumans sista verk. På svenska 2018.
  • Walden Författaren Henry David Thoreaus redogörelse för sina två år av distansering från civilisationen. Först publicerad 1854.
  • Är detta en människa? Förintelseöverlevaren Primo Levis memoarer från 1947.
  • Bröderna Karamazov Roman av ryske författaren Fjodor Dostojevskij från 1880.
  • Brott och straff Roman av Fjodor Dostojevskij från 1866.
  • Horatius: Liv och tänkesätt av Carl-Göran Ekerwald 2006.
  • Myggor och tigrar Roman av Maja Lundgren 2007.
  • De mörka vattnen stiger Roman av Margaret Drabble. På svenska 2017.
  • Simma med hajar: en resa mot finansvärldens innersta Journalisten Joris Luyendijks undersökning av Londons bankvärld. Utgiven 2015.
  • Glädjehuset Sverige av Aase Berg och Niklas Wahllöf.
  • Tankens lätthet, tingens tyngd: om frihet av idéhistorikern Sven-Eric Liedman 2004.
  • Maximer av François de La Rochefoucauld. Gavs ut första gången 1664.
  • Minnen Självbiografisk bok av författaren Torgny Lindgren, utgiven 2010.
  • Pölsan Roman av Torgny Lindgren från 2002.
  • Anna Karenina Roman av den ryska författaren Lev Tolstoj. På svenska första gången 1885.
  • Doktor Zjivago Roman av den ryska författaren Boris Pasternak från 1957. Pasternak tillldelades nobelpriset i litteratur 1958.
  • Bonjour Tristesse Den franska författaren Françoise Sagans debutroman från 1954. Svensk titel Ett moln på min himmel.
  • Slakthus 5 Roman från 1969 om bombningen av Dresden 1945. Författaren Kurt Vonnegut var själv krigsfånge i Dresden när staden bombades.
  • Främlingen Roman av franske författaren Albert Camus från 1942. Betraktas som ett av existentialismens viktigaste verk.
  • Bildmakarna Pjäs av Per Olov Enquist från 1998.
  • Den banala godheten: mångkultur, integration och svenska värderingar av Ann Heberlein. Utgiven 2017.
  • Finnegans Wake av James Joyce. Utgiven som bok första gången 1939.
  • Samlade dikter av Gustaf Fröding.
  • Etiken av 1600-talsfilosofen Baruch Spinoza.
  • Answered Prayers: The Unfinished Novel av den amerikanske författaren Truman Capote. På svenska 1988 med titeln Bönhörd.
  • Familjen Mann Tilmann Lahmes biografi över den tyske författaren Tomas Mann och hans familj. På svenska 2017.

Här hittar du Ulf Lundells bibliotek i Vardagar 2.

12 reaktioner på ”Ulf Lundells bibliotek”

  1. Leif Strandberg

    Oj vilket fantastiskt sätt att öppna dörren för en bok. Passar mig utmärkt. Jag brukar kika på litteraturförteckningar och register innan jag börjar läsa en bok (fackbok). Men med de skönlitterära alstren* gives ju icke ett sådant tillfälle. Men nu har du visat hur nätverket kring boken ser ut. Och det ser ju smakligt ut. Tack!

    * Lars Noréns dagböcker i XXL-storlek skulle ju vinna på att ha ett personregister så att man lätt hittade fram till de otidigheter han vräker ur sig om före detta vänner och andra. Att bläddra sig genom tusentals sidor är till och med en stor fysisk utmaning.

  2. Leif Strandberg

    Jaha, när man skriver lite småspydigt om Norén så går han och dör ☹ Det var inte meningen.
    Noréns 2 pjäser om den dysfunktionella hotellfamiljen som blivit lite off (för att ”sossarna dragit om riksvägen”) är det bästa jag sett i den genren, strax före ”En handelsresandes död”.

    1. Ja, det var en märklig slump. Men man måste ju få uttala sig om böcker oavsett författarens öde. Förmågan att skilja mellan verk och person, och allt det där. Måste erkänna att jag är helt novis på Norén. Ska ta tag i det någon dag…

  3. Oerhört detektivarbete Jenny! Mycket imponerande. Själv har jag noterat att Lundell refererar till filmens värld i låten Gordon Gecko. Den – gissar jag – går ut till alla slitna, stressade vårdbiträden och undersköterskor i hemtjänsten som varje dag utför ett fantastiskt arbete. Igenkänningsfaktorn är hög! Den gamla 80-tals filmen ”Wall Street” och huvudkaraktären Gordon Gekkos ord ”Greed is good” skorrar lika falskt idag som då.

    Ska se om jag kan länka till låten.

  4. Javisst är den bra!!
    Jag tar en till när jag ändå är igång!
    Med litterära referenser i låten.
    https://m.youtube.com/watch?v=RkaTy-u7ZBY
    Här förbinder Lundell barndomen och ålderdomen med en enkel gungande Bo Diddley rytm låten igenom. Han återvänder till den pojke han en gång var och försöker sno åt sig lite av den energi, äventyrslystnad och den livshållning som fanns då när han var sju år och smög runt med pil och båge som indian i skogen. Då han formade sin moral med hjälp av Robin Hood och sökte efter ett socialt sammanhang som såg ut ungefär som i den amerikanske författaren John Steinbecks roman ”Riddarna kring Dannys bord” med den skillnaden att riddarna ska vara röda.
    Den åldrade mannen är inte så olik barnet visar det sig. Grävt ner smyckena i sanden, visslar sig ensam fram mellan stenarna, fortfarande på jakt efter ett socialt sammanhang ihop med andra, redo att finnas till hands om någon kallar på honom och behöver hans hjälp.

  5. Pingback: Att få nobben av Ulf Lundell – Text & Tid

  6. Pingback: Ulf Lundells bibliotek – del 2 – Text & Tid

  7. Anders Åberg

    Vad underskattat han verkar vara, den gode Ulf. Alla känner hans namn, men hur många lyssnar? Hans texter saknar ju motstycke i större delen av världen.
    Han skall ha släppt 68 skivor och skrivit 13 romaner. En kulturgärning av rang!

    Genomgående är rättviseperspektivet och stödet för den vanliga människan, men någon kommunist är han inte, vilket du ju fick veta den hårda vägen.

    Jag tror att jag håller med honom. Kommunismen verkar ha dött. Frid över dess minne, men tanken på verklig demokrati och rättvisa går inte att döda. Låt oss sjunga med i den sången. Kanske är det viktigare idag än på länge, nu när CIA:s propagandabluffare tagit över alla stora media i vår del av världen.

    Min favoritlåt är ”Högtryck” även om jag inte riktigt begriper allt i texten.
    https://www.youtube.com/watch?v=eWHpZEZX3jQ

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *